راه حل مهندسی...

پنج‌شنبه 5 اسفند‌ماه سال 1389 ساعت 11:02 ب.ظ

پیش شوخی با عمرانی ها نقشت*!: 

  

  *: نقشت به معنی «نقاشی کرده شده» می باشد. 

 

حکایت راه حل مهندسی 

در یک شرکت بزرگ ژاپنی که تولید وسایل آرایشی را برعهده داشت ، یک مورد به یاد ماندنی اتفاق افتاد:
شکایتی از سوی یکی مشتریان به کمپانی رسید. او اظهار داشته بود که هنگام خرید یک بسته صابون متوجه شده بود که آن قوطی خالی است.
بلافاصله با تاکید و پیگیریهای مدیریت ارشد کارخانه این مشکل بررسی، و دستور صادر شد که خط بسته بندی اصلاح گردد و قسمت فنی و مهندسی نیز تدابیر لازمه را جهت پیشگیری از تکرار چنین مسئله ای اتخاذ نماید.

مهندسین نیز دست به کار شده و راه حل پیشنهادی خود را چنین ارائه دادند:
پایش ( مونیتورینگ ) خط بسته بندی با اشعه ایکس
بزودی سیستم مذکور خریداری شده و با تلاش شبانه روزی گروه مهندسین ،‌ دستگاه تولید اشعه ایکس و مانیتورهائی با رزولوشن بالا نصب شده و خط مذبور تجهیز گردید.
سپس دو نفر اپراتور نیز جهت کنترل دائمی پشت آن دستگاهها به کار گمارده شدند تا از عبور احتمالی قوطیهای خالی جلوگیری نمایند.
نکته جالب توجه در این بود که درست همزمان با این ماجرا، مشکلی مشابه نیز در یکی از کارگاههای کوچک تولیدی پیش آمده بود اما آنجا یک کارمند معمولی و غیر متخصص آنرا به شیوه ای بسیار ساده تر و کم خرجتر حل کرد:
تعبیه یک دستگاه پنکه در مسیر خط بسته بندی تا قوطی خالی را باد ببرد. 

 

پی شبیه نوشت: 

 یا مثل اون موردی که دانشمندای آمریکایی تو کف این قضیه مونده بودن که چه جوری مشکل پس دادن جوهر خودکارای معمولی رو تو فضا برای استفاده در محیط بی وزنی حل کنن!؟ ... که برای حل این موضوع هزاران دلار و ساعت ها کار کردن و تحقیقات کردن و فسفر سوزوندن تا بالاخره یه خودکار با جوهر خاص و مکانسیم خاص با خاصیت پس ندهندگی ساختن 

 اما محققین و مهندسین روسی مارموزی و باهوش و آب زیرکاه میدونید چه جوری این مشکل رو حل کردن... بله.... اونا با خودشون مداد بردن فضا به جای خودکار 

 

پی عاقبت بی مهندسی نقشت*: 

 

 

 

 

 

  

 

 

 *: نقشت به معنی «نقاشی کرده شده» می باشد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo